Klasseren met kattenklauwen

Addie en de jeugdbib

Een bijzonder mailtje doet zijn ronde in de Muntpunt-inbox. Een spontane sollicitatie… (Wat is daar nu bijzonder aan? Wacht!) …van een tienjarig kind! Zo maken we kennis met Addie. Ze wordt niet gestuurd door de school, niet geduwd door een volwassene. Het is haar eigen idee. Omdat ze zo veel van boeken houdt. HR krabt zich in de haren. Wat zou ze dan willen doen? “Boeken sorteren,” zegt ze zonder verpinken. “Vooral de ‘Warrior Cats’, maar de andere ook.”

Addie is tien. “En driekwart!” Die driekwart is belangrijk. Niet alleen omdat het elf dichterbij brengt, maar ook omdat het iets zegt over hoe ze in de wereld staat: met precisie, met aandacht, met verwachting.

Ze komt vaak naar de bibliotheek, met de school of met een van de ouders. Niet alleen voor de boeken, maar ook voor de plek. Haar lievelingshoekje? De Duikboot, het verborgen verteltheatertje in de jeugdbib. “Daar waar de klassen komen zitten. Met die troon.” Ze kent het decor. Ze voelt er zich thuis. Dat is wat de bib doet met wie zich laat vangen.

Maar vergis je niet: haar échte leefwereld, dat zijn de bossen, velden en rivieren van ‘Warrior Cats’, een populaire fantasyreeks waarin wilde katten leven in clans, jagen, vechten, vriendschappen sluiten en geheime profetieën volgen. Een wereld vol spanning, rituelen en loyaliteit, zonder veel inmenging van Tweebenen of Geenvachten (mensen dus).

Addie © Adeola Aderemi

“Als ik boeken kan sorteren, dan kan ik toevallig ook een boek vinden dat ik leuk vind.”

/ Addie, 10 jaar, wil in Muntpunt komen werken

kattenklauwen © iStock

Twaalf delen heeft Addie al gelezen, op weg naar meer dan dertig. “Eigenlijk zijn het er nog meer, met de special editions en de strips erbij,” legt ze uit. Namen, clans, hiërarchieën: ze kent ze allemaal. De serie is geschreven door een schrijverscollectief onder de naam Erin Hunter. Ook dat weet ze. En dat de verschillende delen soms door elkaar staan in de rekken van de bib – of nog erger: vermist zijn – heeft ze meteen in de gaten. “Er zijn een paar boeken zoek. Ik wilde reserveren, maar het volgende boek is weg.” Ze zegt het niet boos, eerder met de typische bezorgdheid van… een echte bibliotheekmedewerker?

Dan maar zelf een boek schrijven! Fan fiction, gebaseerd op de saga. “Mijn verhaal gaat over Calicoster, leidster van de Vuurclan. Het is een calicokat. Die wordt door een duistere geest geïnspireerd om slechte dingen te doen. Om de vloek te doorbreken moet ze een lange reis maken.” Tien pagina's heeft ze al. Nog zo'n 290 te gaan. “Maar het komt wel,” zegt Addie. En als iemand het zegt met die vanzelfsprekendheid, geloof je dat meteen.

In de jeugdbib maken we alvast een plekje vrij in de rekken.

Gepost: donderdag 25 september 2025
Foto's: Adeola Aderemi, iStock
 

De jeugdbib zit vol verrassingen: kasten vol boeken, een verborgen verteltheater en lekker veel ruimte om te lezen, leren, spelen, hangen. En natuurlijk heel veel fijne kinderactiviteiten!

Naar de jeugdbib

Duik in de poezenwereld van de Warrior Cats. Deze boeken zijn om van te gaan spinnen, zo spannend!

Bekijk in de catalogus

Zet mee je schouders onder Muntpunt als medewerker, jobstudent, stagiair of vrijwilliger.

Werken in Muntpunt

Muntpunt wemelt van verhalen. Duizenden staan in onze rekken, een veelvoud loopt hier gewoon rond: bezoekers, medewerkers, vrijwilligers, gasten en partners. Op deze pagina vind je enkele van hun verhalen.

Lees meer